Du är här:

Kungörelse

Samråd - detaljplan för Hyllinge 36:275, Sydfrys i Hyllinge

Förslag till detaljplan med enkelt planförfarande är föremål för samråd tiden 28 okt — 24 nov 2009. Sydfrys har varit etablerad i Hyllinge sedan 1986 och önskar nu göra en tillbyggnad, ett höglager på32 meterinom befintlig byggrätt. Sydfrys ligger öster om E4 i anslutning till Hyllinge köpcenter. Stor omsorg har bl a lagts på arkitektoniska gestaltningsåtgärder. Planförslaget avses inte att ställas ut ytterligare. Av behovsbedömningen framgår att förslaget inte kommer att medföra någon betydande miljöpåverkan.

 
Den som har synpunkter på planförslaget ska framföra dessa skriftligt till Åstorps kommun, Bygg- och miljökontoret, 265 80 ÅSTORP senast den 24 november 2009. Synpunkter från sakägare skall vara undertecknade och försedda med namnförtydligande och fastighetsbeteckning. Den som inte framfört skriftliga synpunkter kan förlora rätten att senare överklaga beslutet att anta detaljplanen.

 
Under samrådstiden finns planförslaget i kommunhusets medborgarkontor, Storgatan 7 i Åstorp
Ev upplysningar om planförslaget lämnas av stadsarkitekt Lena Rönning, 042-640 60, lena.ronning@astorp.se eller planarkitekt Linda Svederberg, 042-640 68, linda.svederberg@astorp.se.

Bygg- och miljönämnden

Länk till detaljplaner under arbete

Sidansvarig:
Senaste publiceringsdatum: 2009-10-28