Åstorps kommun
Åstorp - Söderåsstaden
där människor och företag möts och växer

Särvux

Särvux syftar till att ge kunskaper och färdigheter  motsvarande det som ges i:

  • en obligatoriska grundsärskolan
  • den obligatoriska träningsskolan
  • specialutformade program på gymnasiesärskolan


Alla kurser har ett vuxenanpassat innehåll. Studierna planeras individuellt. Eleverna studerar på deltid, tisdag kl 13-16 och torsdag kl 8-12.


Eleverna kan kombinera studier och praktik. Matematik, svenska, engelska och omvärldskunskap  erbjuds. Undervisningen innehåller data och andra alternativa verktyg. Betyg utfärdas efter avslutad kurs. Kontinuerligt intag efter tillgång på plats.


Skriftlig ansökan fordras.


Senaste publiceringsdatum: 2018-02-06
Sök på hela astorp.se
Kontakt

Vuxenutbildningscentrum

042-64358

072-1529945

receptionvux@astorp.se

 

JiTegatan 1 (kartalänk till annan webbplats)
265 38 Åstorp


www.astorp.se/vuxlänk till annan webbplats

 

Vuxenutbildningscentrum på Facebook

Katrin Olsson

Rektor

042-643 56

katrin.olsson@astorp.se


Anders Holmkvist

Biträdande rektor

042-64140

anders.holmkvist@astorp.se


Administration IM

Karl Vreman

042-643 58

karl.vreman@astorp.se


Administration Gruv/Gy/Sär

Marie Torshed

042-643 50

marie.torshed@astorp.se


Administration SFI

Marita Svenhugosdotter

042-643 53

marita.svenhugosdotter@edu.astorp.se


Administration ekonomi

Annica Lundahl Lundqvist

042-641 42

annica.lundahllundqvist@astorp.se


SYV KOMVUX

syvvux@astorp.se


SYV IM & SFI

042-64141

syvim@astorp.se


KAA

042-64352

jessica.yngvesson@edu.astorp.se





Esa Rajala

Lärare

esa.rajala@edu.astorp.se