Åstorps kommun
Åstorp - Söderåsstaden
där människor och företag möts och växer

Studievägledning

På Studievägledningen kan du som vill studera få stöd i din studieplanering av studie- och yrkesvägledare. Du får information om kurser, hjälp med din ansökan samt beställa och hämta betyg. Du behöver boka tid innan du besöker oss. Detta gör du via syvvux@astorp.se om det gäller Grundläggande eller gymnasial vuxenutbildning.

Vid bokning skall du:

Ange namn, bostadsort, telefonnummer samt vad du vill prata om.

 


Introduktionsprogrammen (IM) och 
Utbildning i svenska för invandrare (SFI)

Malin Dahl

Studievägledare

042-64141

syvim@astorp.se eller malin.dahl@astorp.se


Grundläggande- och gymnasial vuxenutbildning 

SYV

Studie- och yrkesvägledare

syvvux@astorp.se  


TIDBOKNING

Tid hos SYV bokas via syvvux@astorp.se

 

Vid bokning skall du:

Ange namn, bostadsort, telefonnummer samt vad du vill prata om.




Senaste publiceringsdatum: 2019-10-17
Sök på hela astorp.se
Kontakt

Vuxenutbildningscentrum

042-64358

072-1529945

receptionvux@astorp.se

 

JiTegatan 1 (kartalänk till annan webbplats)
265 38 Åstorp


www.astorp.se/vuxlänk till annan webbplats

 

Vuxenutbildningscentrum på Facebook

Katrin Olsson

Rektor

042-643 56

katrin.olsson@astorp.se

 

Anders Holmkvist

Biträdande rektor

042-64140

anders.holmkvist@astorp.se

 

 Administration IM

Karl Vreman

042-643 58

karl.vreman@astorp.se

 

Administration Gruv/Gy/Sär

Marie Torshed

042-643 50

marie.torshed@astorp.se

 

Administration SFI

Marita Svenhugosdotter

042-643 53

marita.svenhugosdotter@edu.astorp.se

 

Administration ekonomi

Annica Lundahl Lundqvist

042-641 42

annica.lundahllundqvist@astorp.se

 

SYV KOMVUX

syvvux@astorp.se

 

SYV IM & SFI

042-64141

syvim@astorp.se

 

KAA

042-64352

jessica.yngvesson@edu.astorp.se